Кога се използва микрослушалка и какви са най-често задаваните въпроси

Здравейте! Понеже от доста време “шпионската” техника навлезе и в българското хайтек пространство, няма как да подминем миниатюрната микрослушалка и да не опишем подробно принципа на нейната работа, как се свързва, с какви телефони работи, какви са основните неща, които трябва да знаем по време на употребата й.

Ще започнем с едно просто описание на самата микрослушалка. Това е миниатюрен “говорител”, който поставен в ухото не се вижда, и който се свързва безжично с телефон, посредством предавател, който се слага под дрехите.
Слушалката е с големина два милиметра, с цилиндрична форма – прилича на най-малката батерия за ръчен часовник.
Предавателят е намотка (кабел), който се свързва към телефона ви чрез 2.5мм жак или 3.5мм жак. Предавателят създава магнитно поле (индукция), което кара микрослушалката да трепти с честотата на звука, т.е. тя реално не издава звук, така че никой друг освен човека, в чието ухо е, не може да я чуе.
Микрослушалката се използва за тайна комуникация, разследвания, подсказване (преписване), за шега с приятел и др.
Освен, че чува директно в ухото си човекът, който ползва микрослушалка може да сигнализира човека, който му диктува, благодарение на наличието на микрофон на предавателя. С други думи това шпионско хендсфри предлага двупосочна комуникация, което я прави наистина полезна и успешна джаджа. Някои студенти ползват такива устройства за преписване на изпит, но идеята на създателите й със сигурност не е била такава.

Най-често задаваните въпроси, респективно нещата, които трябва да знаем са:

С какъв вид безжична връзка работи – bluetooth, радиовълни или др.?
Безжичната микрослушалка се свързва с предавателя (т.е. с вашия телефон) посредством магнитна индукция, т.е. не работи нито с радиовълни, нито с bluetooth, което прави засичането и с детектор почти невъзможно.

Как се зарежда микрослушалката, каква продължителност на работа издържа?
Интересното е, че благодарение на магнитно-индуктивния принцип на работа, самата микрослушалка няма захранване, т.е. не трябва нито да бъде зареждана, нито поддържана по някакъв начин. Това я прави лесна за употреба и не изисква купуването на скъпи миниатюрни батерии за всяко ползване. Захранването на устройството е изнесено на предавателя, той работи с 1 или 2 батерии от 9V, които се слагат в джоба или под дрехите. Въпросните батерии са стандартни и могат да бъдат намерени във всеки хипермаркет на цени между 1 и 3лв./бр.
С едни батерии устройството издържа до 4 часа постоянен разговор.

С какви телефони може да се работи със слушалка за преписване?
Предавателят се свързва към GSM чрез жака за хендсфри (слушалки). В комплекта миниатюрно хендсфри са включени две от най-разпространените букси за връзка с GSM – 2.5мм (Нокиа “тънка букса” за слушалки) и 3.5мм (стандартния аудио жак).

Възможно ли е да ползвам микрослушалка без предавател?
Не, не е възможно, защото нещо трябва да създаде магнитното поле, заради което да трепти вашата микрослушалка. Има различни видове предаватели – огърлица (описаният по-горе), в химикалка, в очила. Този, който се слага около врата е най-силен и с него звука е най-качествен и разбираем.

Ако имате въпроси, свързани с микрослушалките, на които не е отговорено в тази статия – не се колебайте да ги задатете тук като коментар. Ще се постараем да ви отговорим възможно най-рано.

http://razkazi.info/микрослушалка-въпроси-и-отговори

HTML код на статия

Автор: 


VN:F [1.9.18_1163]
Рейтинг: 0.0 от 6 звезди. (от 0 гласа)

1 коментар по “Кога се използва микрослушалка и какви са най-често задаваните въпроси”

  1. тони каза:

    Канех се да си купя микро слушалка, до момента в който един колега от университета не ми разказа, как преподавателите минавали с някакви антени и гледали от къде идва сигнал… Някой запознат ли е как по-точно става засичането и как може да се избегне ? (спиране на разговора ?)

Напиши коментар