Как да използваме електроуредите си по-ефективно?
Всеки от нас има в кухнята си поне един електроуред… Ами това може да бъде дори крушката която свети, не стига сега кухните ни са пълни с електроуреди, имаме миксери, блендери, кухненски роботи, месомелачки, сокоизтисквачки и какво ли още не, нали така?
А дали използваме тези уреди наистина по-предназначение, дали имаме нужда от всички тях или просто импулсивно сме взели решение за да си купим уред който не е точно това което ще използваме всеки ден.
Сигурно имате автомобил, кой няма? А имате ли самолет? Защо?
Аз нямам самолет, по обясними причини повечето хора нямаме, защото нямаме нужда да притежаваме последният, дори и да ни се наложи да го ползваме летим със самолетът на някой друг, ако не ползвахме всеки ден автомобилът си например, ще се возим на автобуса или дори ще ходим пеша. С тези празни иначе приказки искам да покажа, че не всеки уред който видим и който ни изглежда (или ни е показан като) полезен всъщност ни е наистина нужен!
Но преди да стигнем до там нека първо да се научим да използваме уредите си ефективно. Какво ще рече това, “Да използвам уредите си ефективно”?
Това ще рече:
Че не всички знаем какво да правим с електроуредите си! Че не знаем как да ги използваме правилно и че не четем упътването!
Ако вие не сте като мен, ИЗВИНЯВАЙТЕ! Но много хора, в това число и аз не четем цялото упътване, а и какво по дяв****** е упътване? Некадърно написано обяснение (в повечето случаи) какво да правим с конкретният уред. Но в понякога може да бъде намерена и полезна информация, като например:
- Домакинските уреди са циклични машини които работят за определено време, след което трябва да си почиват, най-често цикълът почивка работа при тях е 15мин/15мин
- Няма електрически уред който да обича влагата и тук въобще не говоря за вода или други течности. Винаги дръжте уредите си сухи и на проветриви места, поне така съветват производителите!
- Уредът ви нуждае ли се от профилактика? Има уреди които имат нужда от профилактика, точно както автомобилът ви има нужда от подмяна на маслото в двигателя. Ютиите задължително трябва на определен период от време да бъдат прочиствани от натрупване на варовик, климатиците имат филтри които трябва да се почистват и много други подобни, които не винаги са описани в упътването.
Почакайте, не казахме нищо за ефективност нали?
Какво е ефективност на един уред? Ами в общият случай това е работна среда при спазени условия за работа. Нека за пример да дам един блендер. Какво е блендерът?
Един електродвигател, който завърта един нож в една кана с определен обем. Как тази система от елементи работи ефективно? Ами ако се вгледаме в няколко блендера сигурно ще забележим, че обемът на купите им е по-голям от този който обявяват производителите. Сигурно ще забележите, че по купата обикновено има деления които започват от някаква стойност и стигат до друга стойност. Ако вие се опитвате да ползвате този блендер с обем от течност или друга по вид и род субстанция с по-голям от максималният или по-малък от минималният обем вие не ползвате ефективно блендера си, той не работи както се очаква и дори може да настъпи повреда в него.
При миксерите ефективността се определя от гъстотата, на сместа и колкото по-гъста е тя толкова на по-ниска скорост трябва да бъде включен съответният миксер.
Всеки различен уред си има условия при които работи най-добре и ние сме длъжни да сме запознати с тях и да ги осигурим, за да може уредът да ни служи лесно и за максимално дълго време!
Още полезни статии, а и електроуреди можете да намерите в tehmag.net