Опции за лечение на гниещ зъб
Когато усетите болка в зъбите или те станат прекалено чувствителни при прилагането на топли или студени храни и напитки върху тях, това според специалистите от Фрамар са симптоми на гниещ зъб. В този случай трябва да посетите стоматологичен кабинет, за да може зъболекарят да установи щетите и ако е необходимо да се започне лечение. Възможните опции за това са:
Лечение с флуорид – вече повечето пасти за зъби и вода за изплакване съдържат някакво количество флуор в тях, той като този минерал е важен за възстановяването на зъбите. В случай, че кариесът е в начален етап, флуоридното лечение е това, към което повечето лекари прибягват. То включва прилагането на течност, гел или пяна върху засегнатия зъб. Тези препарати са с много по-високо съдържание на флуор, от нормалните пасти за зъби.
Пломбиране – Ако гниенето е проникнало по-дълбоко от емайла, тогава се налага зъба да бъде пломбиран. В процедурата по запълването на кухините се отстраняват изгнилите части и се поставя пломба, която възстановява формата на зъба. Пълнежът може да бъде от композитни смоли (те са в същия цвят, както зъбите), сребърна амалгама, злато или керамика. Сребърната амалгама е смес от сребро с други метали като живак и калай. Въпреки медицинските изследвания, че тези метали не оказват вредно въздействие върху здравето, много хора се страхуват от вредата на живака върху тялото. Въпреки това, сребърната амалгама е най-лесният и евтин начин за справяне с кариесите. От друга страна, златото и керамиката са безопасни, но са скъп избор за пломби.
Коронка – в случаите, когато пломбите трябва да са много големи и зъба ще остане прекалено слаб, зъболекарите предпочитат да сложат коронка. Разложеният зъб се отстранява, останалата част се обработва и върху него се поставя коронката. Преди време тя обикновено се изработваше от злато, но съвременната метало – керамика все повече измества този ценене метал. Тя е значително по-здрава и на цвят не се различава от останалите зъби в устата.
Лечение на корените – в случай на тежко гниене, при което са засегнати дори корените, тогава това лечение е задължително. Трябва пулпата да бъде отстранена, заедно с изгнилите части от зъба. След това коренните канали се запушват, за да се избегне навлизането на бактерии през тях. Лечението на коренните канали е известно също така като ортодонтска процедура.
Изваждане на зъба – ако увреждането е прекалено голямо, тогава зъболекарят може да извади зъба. След това може да се сложи имплант, който да запълни празното място. Самата процедура по изваждането се извършва с локална анестезия. Въпреки, че когато се прави от квалифициран лекар ваденето на зъб не би трябвало да доведе до усложнения, не трябва да се забравят инфекциите, които могат да последват.