3 важни ваксини, които трябва да се направят преди бременност
Един от най-важните въпроси, които трябва да си зададат бъдещите майки е, дали не са се заразили с някой детски болести преди тяхната бременност. Заболявания като морбили, паротит (заушка), рубеола, варицела или детска розеола са от особен интерес, защото тези на пръв поглед леки болести, по време на бременността могат да имат сериозни последици върху жените и техните бебета. Точно затова още преди бременността или в самото и начало жените трябва да си направят ваксина срещу тези вирусни инфекции:
Морбили
Това е изключително заразна вирусна инфекция, която се проявява от 7 до 11 дни след попадането на вируса в тялото. Първите симптоми са конюнктивит (зачервяване на очите), ринит (водниста секреция от носа) и кашлица, като се появяват сиво – белезникави точици върху лигавицата на устата. По-късно се появява висока температура и обриви, които започват от главата и се разпространяват надолу по тялото. Избледняването им става по същият начин.
Ако жената се разболее от морбили малко преди раждането, налице е висок риск от сериозна инфекция при новороденото. Не се появяват тератогенни ефекти (вродени аномалии), но някой проучвания показват повишена честота на абортите, бебета с ниско тегло при раждането или преждевременно раждане. Усложненията при майката са, че тя може да развие пневмония.
Какво може да се направи срещу морбили? В рамките на 3 дни, бременната жена може да прави пасивна имунизация със серум глобулин 5 мг мускулно. Активна имунизация по време на бременността не се прави.
Заушка
Паротитът е необичайна за възрастните инфекция, която заразява главно слюнчените жлези. Симптомите са треска, болки в главата, неразположние и болезнено разширяване на жлезите. Проявявя се от 12 до 24 дни след заразяването. За щастие при бременност болестта не протича по-тежко и няма опасност за зародиша.
Рубеола
При тази инфекция се появява треска, сърбящ обрив, подуване в лимфните възли и болки в ставите или мускулите. Проявява се до 2-3 седмици след попадането на вируса в тялото. Рубеолата е пряко свързана с неизлечими малформации и загуба на зародишите. Тя е една от най-тератогенните инфекции, които са известни на науката.
Изследванията на болестта показват, че 80% от случаите на рубеола до 12-тата седмица на бременността водят до малфорамции. Тази честота намалява до 54% през 13-14 седмици, а до края на третият триместър процента пада до 25. Клиничните проява на рубеола са следните:
- Очни лезии, които включват катаракта, глаукома и други.
- Сърдечно – съдови заболявания като патент дуктус артериозус, септален дефект и стеноза на белодробната артерия.
- Глухота
- Менингоенцефалит
- Ограничен растежа на плода
- Болести на кръвта като анемия и тромбоцитопения
- Хепати, увеличение на черния дроб или жълтеникаво оцветяване на кожата
- Пневмонит
- Костни изкривявания